pg1logo

45-267 Opole
ul. Mjr. Hubala 2

NIP 7542981713

tel.: (77) 545 32 23
tel.: (77) 545 32 24
fax : (77) 40 30 850

e-mail: psp5@psp5.opole.pl

 

KONTO BANKOWE:

Rada Rodziców

PKO Bank Polski SA

SKO Konto dla Rady Rodziców (SKO (RR))

25 1020 3668 0000

5202 0354 6033

e-mail: 
skarbnikpsp5@gmail.com

 

WOLONTARIAT_PG1

 

certyfikat_wf_z_klasa_big.jpg
certyfikat_unicef.JPG
wiking_odkrywca.JPG
certyfikat_dzien_wiosny_w_europie_2009.JPG
Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Dziennik elektroniczny w PG1

 

kliknij >>> e-dziennik

Wydarzenia 2016-2017
26.04.2017r. - Wykład dotyczący logistyki

W dniu 26.04.2017 Politechnikę Opolską odwiedzili uczniowie klasy 1b naszego gimnazjum. W ramach spotkania studentki z koła naukowego LogPoint przygotowały wykład dotyczący logistyki. Uczniowie zapoznali się z definicją i głównymi założeniami logistyki. Uzyskali także wiedzę na temat tego czym zajmuje się sam logistyk, jakie musi posiadać umiejętności oraz gdzie może znaleźć zatrudnienie. Po przeprowadzonym wykładzie w ramach rozrywki gimnazjaliści brali udział w logistycznych kalamburach.

Iwona Jakimów

Więcej…
 
13.06.2017r. - Debata na temat rynku pracy i perspektyw rozwoju młodzieży w woj. opolskim
13 czerwca przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego – Julia Pudlik i Alicja Szramuk – uczestniczyły w debacie z reprezentantami sektora publicznego na temat rynku pracy i perspektyw rozwoju młodzieży w woj. opolskim. Główny temat spotkania dotyczył przyszłości młodych ludzi, możliwości rozwoju, perspektyw pracy w zawodzie.
Więcej…
 
09.05.2017r. - Realizacja projektu "Wspólnie odkrywamy historię i kulturę USA- a short trip across the USA"

9 maja 2017r uczniowie PSP 5 i PG 1 po raz kolejny spotkali się, aby podsumować prace dotyczące krajów anglojęzycznych. Poprzednio omawialiśmy geografię, kulturę i zwyczaje Wielkiej Brytanii. Teraz przyszedł czas na Stany Zjednoczone. Końcowym produktem projektu pod nazwą "Wspólnie odkrywamy historię i kulturę USA- a short trip across the USA" jest własnoręcznie wykonana mapa Stanów Zjednoczonych. Aby umilić czas uczestnikom zajęć, podczas prac zaserwowano przysmak amerykańskich nastolatków-tosty z masłem orzechowym.

Iwona Jakimów, Karolina Sroka

Więcej…
 
09.06.2017 – Wycieczka edukacyjna do Saksonii

45- osoba grupa uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa opolskiego brała udział w wycieczce edukacyjnej do Saksonii sfinansowanej ze środków Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wśród uczestników były dwie uczennice naszego gimnazjum: Agnieszka Dudek i Kaja Szczerbaniewicz z klasy 2d - laureatki konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej.

 

Więcej…
 
Warsztaty MATEMATYCZNA BOMBONIERKA

>>> KLIKNIJ W ZDJĘCIE I ZOBACZ PREZENTACJĘ <<<

MATEMATYCZNA BOMBONIERKA 2016/2017

 
24.05.2017 r. - uroczysta gala XVIII Opolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”
24.05.2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyła się uroczysta gala XVIII Opolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” zorganizowanego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego i Opolskiego Kuratora Oświaty. Nasza uczennica Milena Zając została laureatką „Ósemki Wspaniałych Województwa Opolskiego”. Grażyna Grabowska
Więcej…
 
4–5 maja 2017r. - Wycieczka klas pierwszych PG1 Opole do Przesieki
W maju br. uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami i wychowawcami wspierającymi uczestniczyli w dwudniowej wyciecze, mającej na celu poznanie historii, zabytków, oraz tajemnic Dolnego Śląska. Wyjazd był także doskonałą okazją do integracji uczniów oraz zespołów klasowych.
Więcej…
 
Początek sezonu stypendialnego

Kliknij, aby uzyskać więcej informacji. (DOCX)

 
23-26 maja 2017r. Obóz sportowy - klasa 1e

Więcej…
 
Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu
Do końca maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ulicy Miorytów trwała wystawa plakatów przygotowanych przez nauczycieli naszego gimnazjum. Prace przedstawiały wszelkiego rodzaju wydarzenia, które miały miejsce w szkole z okazji corocznych Dni Nauki i Kultury.
 
22-26 maja 2017r. - Zielona Szkoła w Kulce na Mazurach

>>> KLIKNIJ W ZDJĘCIE I ZOBACZ PREZENTACJĘ <<<

ZIELONA SZKOŁA W KULCE 2016/2017

 
27.04.2017 – Warsztaty prozdrowotne „Trzymaj formę” na Politechnice Opolskiej

W ramach Dni Nauki i Kultury uczniowie naszego gimnazjum ze wszystkich klas drugich: 2a, 2b, 2c, 2d, klasy 1e sportowej i klasy szóstej z PSP nr 5 wzięli udział w warsztatach promocji zdrowia przygotowanych przez studentów AWF Opolskiej Politechniki. Na różnych stanowiskach uczniowie wykonywali różnorakie zadania sportowe związane ze współzawodnictwem w wybranych dyscyplinach. Największą ilość punktów uzyskała klasa 1e, zdobywając puchar i cenne nagrody. Wszyscy uczestnicy warsztatów popracowali nad kondycją, utrzymując sportową formę. Do zobaczenia na bieżni lub boisku.

Tekst przygotowała: Agnieszka Dudek

Zdjęcia wykonała: mgr Jolanta Zeman - Czajkowska

 

Więcej…
 
08.06.2017r. - Konsultacje społeczne dotyczące treści statutów nowych dzielnic Opola

Szanowni Państwo

Informujemy, że 8 czerwca rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące treści statutów nowych dzielnic Opola. W planie konsultacji m.in. spotkania z prezydentem, debata publiczna, warsztaty i dyżury konsultacyjne.

Konsultacje potrwają do 21 czerwca.

Zachęcamy do udziału w debacie publicznej i warsztatach dla mieszkańców w ramach konsultacji społecznych poświęconych statutom dzielnic.

Debata publiczna odbędzie się 13 czerwca godz. 16:30 w Ratuszu sala 312 a warsztaty dla mieszkańców 20 czerwca godz. 16:30 w Ratuszu sala 312.

Debatę będzie moderował Piotr Masłowski, wieloletni pracownik i ekspert trzeciego sektora, trener i animator społeczny. Obecnie zastępca Prezydenta Miasta Rybnika.

Wszystko o konsultacjach:

http://www.opole.pl/dzial/rada-miasta-opola/nowe-dzielnice-opola-konsultacje-spoleczne/

 

http://www.opole.pl/miasto-w-naszych-rekach/

 

 
Działania wolontariatu 2017r. - działania plenerowe

Wolontariusze PG - 1 uczestniczyli w wydarzeniu plenerowym w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej "OPP na 101 %", mającej na celu przedstawienie mieszkańcom Opola różnych inicjatyw organizacji pożytku publicznego, na które mogli przekazać 1 % z rozliczeń za 2016 rok.

Grażyna Grabowska

 
08 – 12.05.2017 - TYDZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 

 

W ubiegłym tygodniu na podstawie materiałów dydaktycznych – Lichtensteiner Modell („LM”) udostępnionych przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej w Opolu odbyły się w naszym gimnazjum zajęcia lekcyjne ze wszystkich przedmiotów w formie projektu ogólnoszkolnego. Celem zajęć było zainteresowanie uczniów historią, kulturą i innymi aspektami współczesnych Niemiec, a także obalenie niektórych stereotypów związanych z Niemcami. Uczniowie poznali położenie geograficzne, znamienite osobistości, wybrane fragmenty literatury niemieckiej, a także formy ochrony środowiska naturalnego (zagadnienia związane z ekologią, żywnością ekologiczną i energią odnawialną) w Niemczech.
Więcej…
 
Działania wolontariatu w PG1 - rozdawanie ulotek
Wolontariusze PG-1 rozdawali ulotki w Karolince na rzecz kampanii "Organizacje Pożytku Publicznego OPP na 101 % w Opolu", prowadzonej przez Centrum Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Opola.Grażyna Grabowska
Więcej…
 
Podziękowania - Klub Sportowy Trolik

 
Gra w kręgle
 
27.04.2017 - „EINE REISE DURCH EUROPA – Podróż po Europie” – warsztaty językowe w klasie 1c
W ramach Dni Nauki i Kultury 2017 dla uczniów klasy 1c zostały zorganizowane warsztaty w języku niemieckim dotyczące tematyki europejskiej. Uczniowie udali się w wirtualną podróż po Europie, poznając nazwy krajów w języku niemieckim, ich mieszkańców oraz najważniejsze budowle. Zdobyte umiejętności mogli sprawdzić w grze przy pomocy aplikacji quizlet.
Więcej…
 
21.03.2017r. - ŚLADAMI MAŁEGO KSIĘCIA

Warto jest czytać lektury, które wnoszą do naszego życia piękne treści. Dnia 21 marca 2017r. uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z książką Antoine'a de Saint-Exupery'ego ,, Mały Książę”. Z okazji pierwszego Dnia Wiosny, Tygodnia Języka Francuskiego oraz zbliżającego się Święta Biblioteki uczniowie klas: 1d, 1c, 2b, 2d oraz 3c przygotowali niezwykłe przedstawienie, które poprzedziło wybuch wulkanu przygotowany przez uczniów z koła chemików. Lektura zachwyciła uczniów, którzy z pasją oraz niegasnącym zapałem uczyli się tekstu w języku polskim i francuskim. Piosenki w języku autora opowiadania dopasowały się wspaniale do występu młodych aktorów, a trzy prezentacje multimedialne dopełniały scenografię w auli. Publiczność jak zahipnotyzowana śledziła losy głównego bohatera, a taniec, który wykonała dwójka uczniów, w trakcie przedstawienia spowodował, że publiczność oszalała. Wspaniali uczniowie oraz cudowna publiczność spowodowała, że pierwszy Dzień Wiosny zostanie na długo w naszej pamięci. Inscenizacja „Małego Księcia” w wykonaniu naszych uczniów zachwyciła wszystkich.

Więcej…
 
04.03.2017 – Bawimy się w teatr na lekcjach języków obcych
We współczesnej dydaktyce języków obcych techniki teatralne cieszą się dużym uznaniem specjalistów. Podobnie jak gry i zabawy językowe, umożliwiają kompleksową realizację wszystkich najważniejszych zasad nauczania zorientowanego na ucznia. Również w naszym gimnazjum, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów oraz realizując priorytet MEN, zajęcia języków obcych poświęcone są upowszechnianiu czytelnictwa oraz rozwijaniu kompetencji czytelniczych w językach obcych wśród uczniów naszej szkoły. Nauczyciele języków obcych często stosują różnego typu ćwiczenia inscenizacyjne (tzw. odgrywanie ról), które mają duży walor dydaktyczny, ale wymagają dobrej czynnej znajomości języka.
Więcej…
 
09.03.2017 – Warsztaty językowe w Bibliotece Austriackiej: AUSTRIA BLIŻEJ
W ramach edukacji bibliotecznej uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum wzięli udział w warsztatach przygotowujących do XX edycji Konkursu Wiedzy: AUSTRIA – KRAJ I MIESZKAŃCY. Austria znana jest Polakom głównie z alpejskich krajobrazów, zabytków i zawodów narciarskich. W mediach pojawia się w związku ze skandalami politycznymi, gospodarczymi czy kryminalnymi. Ale Austria i jej mieszkańcy mają do zaproponowania coś więcej. Jest to przede wszystkim bogata, różnorodna spuścizna kulturowa oraz kreatywność współczesnych mieszkańców. Podczas wykładu, wzbogaconego multimedialnymi obrazami oraz muzyką, przedstawione zostały informacje i ciekawostki na temat środowiska przyrodniczego i antropogenicznego Austrii, jej historii, kultury, sztuki, literatury i wybitnych postaci z wielu dziedzin nauki, które z pewnością przydadzą się podczas udziału w konkursie. Zapraszam wszystkich do udziału już 14 marca br. Nagrodą główną jest weekendowa wycieczka do Wiednia! Przygotowała: Grażyna Dudek
Więcej…
 
Działania wolontariatu w PG1 - zbiórka zabawek i ubranek dla dzieci z Opolskiego Hospicjum
Wolontariusze zbierali ubranka, bajki oraz zabawki, które przekazane zostaną dla dzieci z opolskiego hospicjum - (współpraca z Panią J. Luberą).
 
Działania wolontariatu w PG1 - Dzień Babci i Dziadka
Wolontariusze wykonali kartki (laurki) z życzeniami na Dzień Babci i Dziadka dla seniorów z Domu Złotej Jesieni, które zostały wręczone w dniu ich święta.
Więcej…
 
03.02.2017r. - AKADEMIA NAJMŁODSZYCH MATEMATYKÓW relacja ze spotkania w PG1
W dniu 3 luty br. odbyła się kolejna, już siódma, edycja warsztatów Akademii Najmłodszych Matematyków. W tym roku na warsztaty pod hasłem „Niemożliwe stanie się możliwe – czyli wszystko o figurach niemożliwych i złudzeniach optycznych” przybyło czterdziestu uczniów wraz z nauczycielami z dziesięciu różnych szkół podstawowych miasta Opola.
Więcej…
 
08.12.2016 – Podsumowanie projektu edukacyjnego uczniów klas drugich
Podczas inauguracji Dni Nauki i Kultury w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Opolu uczennice klas drugich: Natalia Spyra, Agnieszka Dudek i Wiktoria Żuber przedstawiły efekty swojej pracy nad długoterminowym projektem edukacyjnym „REISEN MACHT KLUG – PODRÓŻE KSZTAŁCĄ”. Głównym celem projektu było poszerzenie zainteresowań uczniów kulturą i życiem codziennym mieszkańców krajów niemieckojęzycznych, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w języku niemieckim oraz poznanie nowej formy pracy i nauki, jakim jest lapbook. Zebrane materiały posłużyły ponadto do przygotowania ciekawej wystawy tematycznej dla innych uczniów naszej szkoły. Nauczyciel – koordynator: Grażyna Dudek
Więcej…
 
08.02.2017 – OPPELN – GESTERN UND HEUTE – warsztaty językowe o Opolu

 

 

W ramach Dni Nauki i Kultury 2017 dla uczniów naszego gimnazjum - klasy 1d odbyły się warsztaty w języku niemieckim o Opolu, nawiązujące do obchodów 800-lecia lokacji naszego miasta. Uczniowie poznali historię Opola, oglądając fabularyzowany dokument na temat początków miasta, który porusza bardzo ciekawy wątek historyczny dotyczący odnalezienia jednej z trzech najstarszych w Polsce osad prasłowiańskich tzw. „Gród na Ostrówku”. Można się było sporo dowiedzieć o św. Wojciechu i związanej z nim legendy. Nie zabrakło również ciekawostek historycznych związanych z Amfiteatrem Tysiąclecia i Wieżą Piastowską.
Więcej…
 
16-20.01.2017r. Projekt KidSpeak

W dniach 16 – 20 stycznia 2017r. gościliśmy w naszym gimnazjum Christinę Cheng z Hongkongu, która przyjechała jako wolontariuszka międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC aby poprowadzić z uczniami zajęcia w ramach projektu KidSpeak. Podczas multimedialnych warsztatów Christine w niezwykle barwny i interesujący sposób opowiadała o geografii, historii i kulturze Hongkongu. Nie zabrakło też wielu ciekawostek, nauki języka chińskiego oraz lekcji kaligrafii. Takie zajęcia to doskonały sposób na poszerzenie horyzontów, rozbudzenie zainteresowania innymi kulturami, a także dobra lekcja tolerancji i świetny sposób na udoskonalenie swoich umiejętności językowych. Wszystkie zajęcia odbywały się bowiem w języku angielskim.

Dziękujemy Christine!

Iwona Jakimów

Więcej…
 
19.01.2017 – OPOLSKI PRZEGLĄD MUZYCZNY „Jestem Polakiem i kocham swój kraj”
Już po raz trzeci w Studenckim Centrum Kultury odbył się konkurs kolędowy ŚPIEWAMY KOLĘDY, PASTORAŁKI I POLSKIE PIEŚNI ŚWIĄTECZNE. Opolski przegląd miał formę wspólnego śpiewania. Można było wysłuchać ponad setkę prezentacji ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa. Nasze gimnazjum reprezentowali solistka Agnieszka Dudek oraz duet: Paweł Konieczny i Michał Jakubiak, którzy zdobyli najwyższe wyróżnienie GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ (zaprojektowaną przez uczniów PG7 w Opolu). Gratulujemy!
Więcej…
 
28.10.2016 – Wyjście uczniów klas drugich do NCPP na spektakl A. Mickiewicza „DZIADY” cz. 2

Kilka dni przed świętem zmarłych uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość uczestniczenia w projekcie „Piastowskie Dziady vol. 2” zorganizowanym przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu. Dramat Adama Mickiewicza, nawiązujący do pogańskiego obrzędu przywoływania dusz czyśćcowych, został odczytany przez opolskich aktorów, wśród których znaleźli się nasi uczniowie. Dzieło Mickiewicza znajduje się w kanonie lektur obowiązkowych.

http://opole.tvp.pl/27519423/w-ncpp-czytano-dziady-adama-mickiewicza

 

 
24.11.2016 – Wycieczka klasy 1e do Zabrza
Pod koniec listopada uczniowie klasy 1e pod opieką trenerów p. Wojciecha Mielnika i p. Tomka Piwowarczyka udali się do Zabrza, aby skonfrontować swoje umiejętności sportowe z kolegami z drużyny Górnik Zabrze na boisku. Zostały rozegrane dwa mecze w rocznikach 2002 i 2003. Miło nam poinformować, iż jesteśmy w dobrej formie - wygraliśmy 2:0. Oto kilka zdjęć z tego dnia.
Więcej…
 
12.12.2016r. Kiermasz świąteczny
12.12.2016r. odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny, na którym można było zakupić piękne własnoręcznie zrobione ozdoby. Były bombki i obrazki wykonane metodą „decoupage”, kartki świąteczne i stroiki. Nie zabrakło również tradycyjnych ozdób szydełkowych. Dziękujemy wszystkim za dokonanie zakupów. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Katarzyny Podgórnej, która pomogła w organizacji kiermaszu. Iwona Jakimów
 
09.12.2016r. Lekcji prowadzona przez Amerykanina Pana Jeffa Hamblena
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w lekcji prowadzonej przez Amerykanina Pana Jeffa Hamblena w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu. Tym razem klasa 1b wraz wychowawczyniami zgłębiała tajemnice Kalifornii oraz popularnych sportów w USA, a to wszystko oczywiście w języku angielskim.
Iwona Jakimów
 
16.12.2016 – Gala wręczenia nagród w Konkursie Polsko – Czeskim z udziałem naszych uczniów
W ramach I Kongresu Czechoznawstwa Polskiego, przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Kuratorium Oświaty w Opolu, Uniwersytetu Opolskiego, Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola, Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu oraz Polsko – Czeskiego Towarzystwa Naukowego został zorganizowany konkurs na najlepszą prezentację multimedialną pt. „Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Czechów”. Nasze gimnazjum reprezentowało 2 uczniów: Łukasz Muszyński z kl. 1d oraz Agnieszka Dudek z kl. 2d. W kategorii szkół gimnazjalnych Agnieszka zdobyła wyróżnienie za prezentację na temat czeskich kulinariów. Gratulujemy!

 

 
22.12.2016 – Klasowe spotkania świąteczne

 

 

„Są święta w naszym kalendarzu – najdroższe i najbliższe, co wywołują falę marzeń – najczulszych i najmilszych. Ten nastrój wszystkim się udziela. Ogarnia serca, duszę - radością szczęścia i wesela, i czystych, wielkich wzruszeń”. Ten świąteczny nastrój udzielił się również wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Każda klasa zorganizowała własne spotkanie świąteczne. Był biały obrus, choinka, świeczki i opłatek. Stół pachniał świątecznymi ciastami, ciasteczkami, owocami i różnymi potrawami. Wszyscy życzyli sobie szczęśliwych świąt. Na zdjęciach Wigilia w klasie 2d. Przygotowała: Agnieszka Dudek
Więcej…
 
Działania WOLONTARIATU w PG1 – akcja zbierania żywności

Zbiórka żywności w Supermarkecie Carrefour organizowana przez „Bank Żywności”. Od 25 do 27 listopada 2016 r. zebrano 830 kg żywności.

 kliknij, aby zobaczyć PODZIĘKOWANIA

 

 
Działania WOLONTARIATU w PG1 – Wszystkich Świętych
Sprzątanie cmentarza przed uroczystością Wszystkich Świętych.

 

 
Działania WOLONTARIATU w PG1 – akcja zbierania żywności i zabawek
Zbiórka żywości i zabawek na akcję „Czerwonokrzyska Gwiazdka” organizowaną przez PCK przed Świętami Bożego Narodzenia w Opolu.
 
Działania WOLONTARIATU w PG1 – akcja wykonywania papierowych żonkili
Działania WOLONTARIATU w PG1 – akcja wykonywania papierowych żonkili Wykonywanie papierowych żonkili na rzecz Fundacji „Pola Nadziei”. Dochód ze sprzedaży kwiatów przeznaczany jest każdego roku na dziecięce hospicjum w Opolu.
 
Działania WOLONTARIATU w PG1 – akcja zbierania plastikowych nakrętek
Zbieranie plastikowych nakrętek, które przekazane zostaną dla Opolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „ISKIERKA”.
 
06.12.2016r. - Mikołaj w naszej szkole

„Często dar jest niewielki, ale skutek z niego ogromny”.
Seneka Młodszy

    Szóstego grudnia obchodzimy mikołajki, podczas których obdarzamy swoich bliskich podarunkami. Zwyczaj ten jest znany już od czasów średniowiecznych. Wówczas Świętego Mikołaja traktowano jako patrona dzieci. Wieczorem piątego grudnia wręczano najmłodszym prezenty
w formie orzechów, ciastek czy owoców. Dziś podkłada się dzieciom podarunki pod poduszkę, wkłada do butów lub umieszcza się je do specjalnie przygotowanej na tę okazję skarpety.
    Właśnie z okazji tego wyjątkowego dnia do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj wraz z dwoma aniołkami. Każdy uczeń otrzymał słodki podarunek. Słodkości otrzymali również uczniowie klasy pierwszej PSP 5.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego dnia w formie prezentacji multimedialnej!
Samorząd Uczniowski PG1

 
15.12.2016r. - Mikołaj w „Szansie”

W ramach obchodów roku Wolontariatu 15 grudnia uczniowie klasy I b wraz z wychowawcami wybrali się do Ośrodka Readaptacji Społecznej „SZANSA”. Zanieśli dzieciom tam mieszkającym upominki i słodycze . Podczas zbiórki prezentów przyświecała nam idea X Dni Nauki i Kultury „Podziel się sercem...”.

 

 
12.12.2016r. - Świąteczne warsztaty rękodzieła

 

 

Dnia 12 grudnia 2016r. uczniowie klasy 1b wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach rękodzieła poprowadzonych panią Katarzynę Podgórny - mamę jednego z naszych uczniów oraz pana Arkadego Smolińskiego. Uczniowie wykonywali piękne bombki metodą Decoupage oraz ozdoby świąteczne z makaronu. Podczas pracy towarzyszyła nam miła atmosfera i wszyscy się dobrze bawili.
Więcej…
 
07.12.2016 – Święto Patrona Szkoły i inauguracja X Dni Nauki i Kultury

„PODZIEL SIĘ SERCEM, PODZIEL SIĘ SŁOWEM” – to hasło tegorocznej jubileuszowej edycji Dni Nauki i Kultury, które na stałe wpisane są już tradycję naszej szkoły. Co roku, przez kilka miesięcy, uczniowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach i warsztatach, które rozwijają ich zainteresowania oraz inspirują do pogłębiania wiedzy  z zakresu różnych dziedzin nauki. Celem Dni Nauki i Kultury jest promowanie wiedzy, nauki wśród uczniów, podejmowanie działań o charakterze kulturowym i artystycznym we współpracy z różnymi instytucjami.

W tym roku szkolnym, w związku z ogłoszonym przez MEN rokiem wolontariatu, zwracamy szczególną uwagę na rolę pomocy niesionej potrzebującym, kształtowanie postawy empatii i próby zrozumienia drugiego człowieka. Równie ważnym tematem jest postać jednego z naszych patronów – polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza, którego 100 rocznica śmierci mija również w tym roku. Te wątki zostały poruszone w spektaklu przygotowanym specjalnie na uroczyste obchody Dnia Patrona naszego gimnazjum.

 
06.12.2016 – Wszyscy jesteśmy Świętymi Mikołajami, czyli mikołajki w klasie 2d
Mikołajki to święto, które od wielu już lat wpisane jest w szkolną rzeczywistość. Kojarzone jest głównie z postacią pogodnego staruszka w okularach i czerwonym stroju, z długą białą brodą, zwanego Świętym Mikołajem oraz z ofiarowywaniem drobnych prezentów - niespodzianek. Święto to obchodzone jest również w naszej szkole. W naszej klasie 2d przybrało formę wspólnej zabawy. Obok tradycyjnych podarunków w worku, postaci Mikołaja, aniołka i diabełka, przyszedł również moment refleksji nad tym, że każdy człowiek jest zdolny do obdarowywania innych w sposób niematerialny: dobrocią, uwagą, pomocą, wyrozumiałością, wsparciem, energią do działania itp. Oto kilka zdjęć z tego dnia. Agnieszka Dudek, kl. 2d
Więcej…
 
Życzenia
 
03.11.2016r. - II MIEJSCE w Mistrzostwach Opola Szkół Gimnazjalnych w Unihokeju Dziewcząt
W dniu 03.11.2016 reprezentacja naszego gimnazjum pod opieką pani Jolanty Zeman-Czajkowskiej brała udział w zawodach sportowych- Mistrzostwach Opola w unihokeju dziewcząt. Drużyna w składzie: Głośnicka Justyna , Hołowacz Wiktoria, Jarosz Aleksandra, Machała Matylda, Rosińska Natalia, Rychlik Natalia, Semkowska Klaudia, Szczerba Monika, Wróblewska Olga, Zając Milena w każdym meczu dawała z siebie jak najwięcej wygrywając lub doprowadzając do remisu. Niestety mino zaciętej walki dziewczyny przegrały mecz o złoto wywalczając w ten sposób tytuł wicemistrzyń Opola i trzeci raz z rzędu awans do następnego etapu. Gratulujemy!
Więcej…
 
10.11.2016 – Święto Niepodległości
W przeddzień Święta Niepodległości w auli naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z udziałem uczniów PG1 i PSP5 dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Ta wzruszająca lekcja historii była doskonałą okazją skłaniającą wszystkich do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść – my, młodzi Polacy.
Więcej…
 
07.12.2016 r. – Dni Nauki i Kultury - „Podziel się sercem i słowem”

Te słowa będą przyświecały tegorocznym Dniom Nauki i Kultury, które rozpoczęły się siódmego grudnia wraz z uroczystymi obchodami Dnia Patrona naszej szkoły.
W tym roku, z okazji stu lat, które upłynęło od śmierci Henryka Sienkiewicza, na scenie pojawili się bohaterowie wyjęci prosto z utworów polskiego pisarza. Mogliśmy ponownie zetknąć się z losami takich postaci literackich, jak: Janko Muzykant, Michaś z noweli pt. „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, Glaukus i Ligia z powieści pt. „Quo vadis” oraz Skawiński z noweli pt. „Latarnik”. Widzieliśmy tylko fragmenty dzieł pisarza. Wspólnym dla nich motywem było cierpienie. Janko borykał się z niemożnością zrealizowania swoich marzeń dotyczących gry na skrzypcach; Michaś, mimo wszelkich starań, nie mógł w pełni opanować nauki języka obcego; Glaukus i Ligia reprezentowali grupę uciemiężonych i prześladowanych chrześcijan, których Neron oskarżył o podpalenie Rzymu. Z kolei Skawiński, walczący w imię wolności i sprawiedliwości w wielu wojnach, powstaniach, nie mógł zaznać upragnionego spokoju.

Więcej…
 
25.10.2016r. - Mamy nowych przedstawicieli Samorządu Szkolnego!
25 października odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Każdy uczeń naszej szkoły miał możliwość oddania jednego głosu na wybraną przez siebie partię. W tym roku rywalizowały między sobą Super Partia oraz Partia Julii Pudlik. Członkowie Super Partii, czyli uczniowie obecnej klasy 3d, pracowali już we wcześniejszych latach na rzecz szkoły. Uczestniczyli w wielu uroczystościach, organizowali imprezy szkolne. Z kolei uczennice, które utworzyły Partię Julii Pudlik, nie pracowały nigdy w Samorządzie Szkolnym, ale również uczestniczyły w różnych uroczystościach szkolnych. Większość uczniów wybrała Partię Julii Pudlik. Przewodniczącą Samorządu Szkolnego jest liderka nowej partii. Pomagać jej będą Matylda Machała i Alicja Szramuk, uczennice klasy 3b. Gratulujemy sukcesu i życzymy owocnej pracy w tym roku szkolnym!
 
07.11.2016 – Międzygimnazjalny Konkurs Pieśni Patriotycznej
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu od czternastu lat jest organizatorem Konkursu Pieśni Patriotycznej, którego celem jest popularyzacja różnorodnych pieśni o Ojczyźnie, pieśni legionowych, żołnierskich i patriotycznych. W ten sposób organizatorzy pragną ocalić od zapomnienia utwory, które powstawały w ważnych momentach historycznych oraz uczcić zbliżające się Święto Niepodległości. W tym roku nasze gimnazjum podczas konkursu reprezentowali: solistka Oliwia Sawicka z kl. 3c oraz duet Agnieszka Dudek z kl. 2d i Piotr Danielak z kl. 1e. Było poetycko i patriotycznie. Miło nam poinformować, iż duet Agnieszka Dudek i Piotr Danielak zajęli III miejsce wykonując utwór „Ostatni list”. Gratulujemy!

 

Więcej…
 
28.10.2016r. - Warsztaty dotyczące rozwiązywania problemów rówieśniczych
- Która godzina? - Tak, jestem szczęśliwa, i brak mi tylko dzwoneczka u szyi, który by brzęczał nad Tobą, gdy śpisz. Wisława Szymborska, Na wieży Babel Tymi słowami polska laureatka literackiej Nagrody Nobla, Wisława Szymborska, rozpoczęła utwór pod tytułem Na wieży Babel. Czy dialog przedstawiony w wierszu ma sens? A czy nasze rozmowy czasem nie przypominają tego, na co zwróciła uwagę poetka? Czy potrafimy słuchać z uwagą drugiej osoby? 28 października Alicja Szramuk i Julia Pudlik, przedstawicielki Samorządu Szkolnego, miały zaszczyt uczestniczenia w warsztatach dotyczących rozwiązywania problemów rówieśniczych poprzez tworzenie młodzieżowych grup rówieśniczych. Warsztaty te organizowała Komenda Miejskiej Policji w Opolu wraz z Fundacją Pro – Lege i Urzędem Miasta Opole.
Więcej…
 
25.09.2016r. – Ósma edycja PÓL NADZIEI

Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu zakończyła ósmą edycję Pól nadziei. Kwestowali dla chorych dzieci, podopiecznych Fundacji Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu. Tegoroczna akcja była objęta patronatem honorowym Opolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji oraz patronatem medialnym TVP Opole. Zebrano łącznie 31 575, 83 zł.

 
20.09.2016r. Wyjście edukacyjno–integracyjne klasy 1C do Nadleśnictwa w Opolu

 

 

Uczniowie klasy 1c uczestniczyli w wyjściu integracyjnym do Nadleśnictwia w Opolu. Młodzież wzieła udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących fauny i flory polskich lasów. Uczniowie obserwowali prezentację multimedialną ukazującą cztery pory roku w lesie. Po części oficjalnej wszyscy uczestniczyli w ognisku integracyjnym. Dziękujemy Nadleśnictwu w Opolu za miłe spotkanie i ciekawą lekcję. Klasa 1 c wraz z wychowawcami Ewą Pawlik i Jolantą Luberą.
Więcej…
 
20.09.2016r. Wyjście edukacyjno–integracyjne klasy 1D do Nadleśnictwa w Opolu

 

 

W dniu 20 września br. uczniowie klasy 1D pod opieką wychowawców Pani Anny Matyaszczuk i Pani Żanety Iskierki mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji przyrody dotyczącej podstawowych funkcji lasu. Podczas zajęć z prelegentem uczniowie dowiedzieli się o istotnych rolach jakie pełni las w funkcjonowaniu biosfery. Poznali sposoby pracy leśników, którzy na co dzień zajmują się prowadzeniem gospodarki leśnej. W trakcie prelekcji uczniowie ze skupieniem słuchali opowiadań dotyczących lasu i zwierząt leśnych oraz zadawali nurtujące ich pytania np. Jak leśnik liczy korniki? Po zajęciach dydaktycznych, uczniowie mieli doskonałą okazję do wspólnej integracji. Zostało przygotowane dla nich ognisko, przy którym wspólnie piekli kiełbaski. opracowała: Anna Matyaszczuk
Więcej…
 
26.09.2016 DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NASZYM GIMNAZJUM

 

 

Europejski Dzień Języków Obcych, przypadający co roku 26 września, jest doskonałą okazją do zachęcenia naszych uczniów do uczenia się języków oraz poznawania kultury, historii i obyczajów innych krajów. Członkowie Klubu Europejskiego przygotowali wystawę tematycznie nawiązującą do tego wydarzenia, chcąc zaakcentować bogactwo i różnorodność językową Europy oraz konieczność uczenia się różnych języków przez całe życie.
Więcej…
 
26.09.2016 Warsztaty językowe „Niemcy bliżej” w Bibliotece Austriackiej
Uczniowie klasy I E w ramach edukacji bibliotecznej wzięli udział w pierwszych warsztatach językowych organizowanych przez Bibliotekę Austriacką w Opolu w bieżącym roku szkolnym. Prelekcję wraz z pokazem multimedialnym poprowadziła pani Joanna Waleska, pracownik naukowy WBP BA, lektorka języka niemieckiego, uzupełniając wiedzę szkolną uczniów o realioznawstwie krajów niemieckojęzycznych.
Więcej…
 
11.09.2016r. - Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu

W dniu 11 września 2016 roku, nasi uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu, wzięli udział przygotowaniu Festynu Rodzinnego na Osiedlu Malinka.

 

 
20.09.2016 Wycieczka integracyjna klasy I E do Grudzic


Uczniowie klasy 1e spędzili miło i aktywnie czas wraz z wychowawcami podczas wspólnego wyjazdu do Izby Leśnej w Grudzicach. Chłopcy wzięli udział w zajęciach edukacji leśnej i rozmawiali o podstawowych funkcjach lasu oraz odkrywali świat polskiej fauny, obserwując zwierzynę występującą w naszych lasach. Nie zabrakło również tradycyjnego ogniska połączonego z pieczeniem kiełbasek. Niesamowite wrażenie wywarł na wszystkich film, ilustrujący pożar lasu koło Kuźni Raciborskiej z sierpnia 1992 roku, jeden z największych w Polsce. Tą lekcję wszyscy zapamiętają na długo. Przygotowała: Grażyna Dudek
Więcej…
 
Wystartował program "Złote dziecko"
Miło nam poinformować, że uczennica klasy IIc Zuzanna Bereźnicka -zawodniczka taekwondo z AZS Opole, znalazła sie w gronie 12 sportowców, którzy odebrali symboliczne nominacje. W tym gronie są m.in. zawodnicy short tracka, pływacy, czy piłkarze w wieku od 13 do 17 lat. Program składa się z cyklu szkoleń i warsztatów - podczas stacjonarnych lub wyjazdowych obozów - mających przygotować uczestników do przyszłego funkcjonowania w świecie sportu oraz pomóc w ukierunkowaniu kariery. Uczestnicy będą mogli spotkać się na wspólnych treningach z takimi sportowcami jak Kamil Glik, Justyna Kowalczyk, Kuba Błaszczykowski i Sebastian Świderski. Młodzi sportowy dostaną wsparcie od władz miasta. Pilotażowa akcja ma nam pomóc wychować przyszłych medalistów olimpijskich. Serdecznie gratulujemy!

 

 
Wspieramy Najlepszych

Zarząd Województwa Opolskiego ogłasza w dniach od 12 do 30 września br.nabór wniosków do programu stypendialnego Wspieramy najlepszych, realizowanego w ramach Poddziałania 9.1.5 RPO WO 2014-2020.

O stypendium mogą się ubiegać uczniowie/ uczennice, którzy/re:
- w roku szkolnym 2015/2016 uzyskali średnią z wszystkich ocen nie niższą niż 4,80;

- w roku szkolnym 2015/2016 z trzech wybranych przedmiotów matematycznych, przyrodniczych, informatycznych, języków obcych lub przedsiębiorczości uzyskali średnią nie niższą niż 4,60;
- pochodzą z rodzin, których przeciętny miesięczny dochód uzyskany w roku 2015 na jednego członka rodziny nie przekracza 2 022,00 zł netto (w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne 2 292,00 zł netto) – świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ nie wlicza się do dochodu.

Regulamin oraz wzór wniosku wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej Samorządu Województwa Opolskiego www.opolskie.pl w zakładce: Edukacja/Wspieramy Najlepszych oraz w sekretariacie Departamentu Edukacji i Rynku Pracy, ul. Piastowska 14, pokój 615; 45-082 Opole.

 
DOWÓZ UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH rok szk. 2017/2018

W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym 2017/2018, informujemy rodziców dzieci  uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego o konieczności złożenia wniosków o  organizację przez gminę bezpłatnego dowozu ucznia do przedszkola/szkoły bądź wniosku o zwrot kosztów dowozu dziecka/ ucznia niepełnosprawnego do przedszkola, szkoły. Wnioski należy złożyć w Urzędzie Miasta Opola ul. Rynek- Ratusz, w Wydziale Oświaty osobiście lub za pomocą poczty papierowej, w terminie do 14 czerwca 2017 r.

Poniżej wzory wniosków oraz regulamin dowozu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do przedszkoli, szkół i ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki praz zwrotu kosztów dowozu organizowanego przez rodziców. 

Regulamin (DOC)

zał.1 (DOC)

zał.2 (DOC)

 
Fundusz Stypendialny IKEA FAMILY

alt

Miło nam poinformować, że nasza szkoła po raz trzeci została zakwalifikowana do Funduszu Stypendialnego IKEA FAMILY. Fundusz powstał przy współpracy firmy IKEA Retail i Fundacji Świętego Mikołaja w 2012 r. IKEA zachęcała swoich klientów do okazywania podczas dowolnych zakupów karty programu IKEA FAMILY, w zamian przekazując po 50 groszy od każdej transakcji na rzecz stypendiów dla uczniów w Polsce.

Nasza szkoła otrzymała 6 000 zł do dyspozycji na stypendia dla zdolnych i jednocześnie zaangażowanych społecznie uczniów.

Uczniowie mogą składać wnioski do 30 września 2016 r. u szkolnego koordynatora p.Klaudii Warszawskiej, sala 101.

Wśród kandydatów komisja wyłoni 3 stypendystów. 


Szczegóły dotyczące programu, wniosek, załączniki i regulamin można znaleźć na stronie www.ikea.pl/stypendia .

 


 

Wyszukaj w serwisie

Blog PG1

 

Moje Miasto Opole BLOG PG1

 

Certyfikaty

certyfikat_zaczarowany_swiat.JPG
szkola_bez_przemocy.jpg
szkola_z_klasa.jpg
iso.jpg
nauczyciel_z_klasa.jpg
european_language_label.jpg
iso.jpg
szkola_promujaca_zdrowie.jpg
twinning
dzien_wiosny_certyfikat.jpg
certyfikat_dzien_wiosny_w_europie_2008.jpg
certyfikat_dzien_wiosny_2010.JPG
certyfikat_etwinning
certyfikat_bezpieczna_szkola_3013