09.06.2017 – Wycieczka edukacyjna do Saksonii

45- osoba grupa uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa opolskiego brała udział w wycieczce edukacyjnej do Saksonii sfinansowanej ze środków Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wśród uczestników były dwie uczennice naszego gimnazjum: Agnieszka Dudek i Kaja Szczerbaniewicz z klasy 2d - laureatki konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej.

Pierwszym punktem wycieczki była Miśnia (Meißen), a w niej manufaktura i muzeum porcelany. Uczennice zobaczyły od podstaw produkcję porcelany – począwszy od uformowania kształtu z glinki po kształtowanie oraz zdobienie porcelany. Po wykładach młodzież podziwiała gotowe dzieła z porcelany. Wśród nich znalazła się nie tylko przepiękna zastawa stołowa, ale również różnorodne figury, zegary, a nawet piece kaflowe. Następnie zwiedzano miasto, przechadzając się wąskimi uliczkami tzw. Gasse. Młodzież dowiedziała się jak odróżniać budowle z muru pruskiego bądź szachulca. Przewodnik opowiadał także o różnicach pomiędzy kościołem katolickim, protestanckim i luterańskim na przykładzie Katedry św. Jana i Donata. Po przepysznym obiedzie, zaserwowanym w lokalu „Domkeller” w pobliżu katedry, uczniowie udali się do Moritzburga, gdzie zobaczyli przepiękny pałac na wodzie. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, widząc bogactwo tej budowli. Nad głównym wejściem umieszczony był kartusz z herbem Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Saksonii. W środku czekała na młodzież rekonstrukcja pomieszczeń z czasów elektora Saksonii i króla Polski Augusta II Mocnego.

Cała wycieczka była niezwykle ciekawa. Uczennice miały okazję podszlifować jeszcze bardziej język niemiecki, zakosztować specjałów kuchni saksońskiej, a także zacieśniły kontakty z koleżankami i kolegami z konkursu.

Zredagowano na podstawie strony organizatora www.ryszard-galla.pl