pg1logo

45-267 Opole
ul. Mjr. Hubala 2

NIP 7542981713

tel.: (77) 545 32 23
tel.: (77) 545 32 24
fax : (77) 40 30 850

e-mail: psp5@psp5.opole.pl

 

KONTO BANKOWE:

Rada Rodziców

PKO Bank Polski SA

SKO Konto dla Rady Rodziców (SKO (RR))

25 1020 3668 0000

5202 0354 6033

e-mail: 
skarbnikpsp5@gmail.com

 

WOLONTARIAT_PG1

 

certyfikat_wf_z_klasa_big.jpg
certyfikat_unicef.JPG
wiking_odkrywca.JPG
certyfikat_dzien_wiosny_w_europie_2009.JPG
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Dziennik elektroniczny w PG1

 

kliknij >>> e-dziennik

09.06.2017 – Wycieczka edukacyjna do Saksonii

45- osoba grupa uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa opolskiego brała udział w wycieczce edukacyjnej do Saksonii sfinansowanej ze środków Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wśród uczestników były dwie uczennice naszego gimnazjum: Agnieszka Dudek i Kaja Szczerbaniewicz z klasy 2d - laureatki konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej.

 

 

Pierwszym punktem wycieczki była Miśnia (Meißen), a w niej manufaktura i muzeum porcelany. Uczennice zobaczyły od podstaw produkcję porcelany – począwszy od uformowania kształtu z glinki po kształtowanie oraz zdobienie porcelany. Po wykładach młodzież podziwiała gotowe dzieła z porcelany. Wśród nich znalazła się nie tylko przepiękna zastawa stołowa, ale również różnorodne figury, zegary, a nawet piece kaflowe. Następnie zwiedzano miasto, przechadzając się wąskimi uliczkami tzw. Gasse. Młodzież dowiedziała się jak odróżniać budowle z muru pruskiego bądź szachulca. Przewodnik opowiadał także o różnicach pomiędzy kościołem katolickim, protestanckim i luterańskim na przykładzie Katedry św. Jana i Donata. Po przepysznym obiedzie, zaserwowanym w lokalu „Domkeller” w pobliżu katedry, uczniowie udali się do Moritzburga, gdzie zobaczyli przepiękny pałac na wodzie. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, widząc bogactwo tej budowli. Nad głównym wejściem umieszczony był kartusz z herbem Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Saksonii. W środku czekała na młodzież rekonstrukcja pomieszczeń z czasów elektora Saksonii i króla Polski Augusta II Mocnego.

Cała wycieczka była niezwykle ciekawa. Uczennice miały okazję podszlifować jeszcze bardziej język niemiecki, zakosztować specjałów kuchni saksońskiej, a także zacieśniły kontakty z koleżankami i kolegami z konkursu.

Zredagowano na podstawie strony organizatora www.ryszard-galla.pl

 

 

 

 
 

Wyszukaj w serwisie

Blog PG1

 

Moje Miasto Opole BLOG PG1

 

Certyfikaty

certyfikat_zaczarowany_swiat.JPG
szkola_bez_przemocy.jpg
szkola_z_klasa.jpg
iso.jpg
nauczyciel_z_klasa.jpg
european_language_label.jpg
iso.jpg
szkola_promujaca_zdrowie.jpg
twinning
dzien_wiosny_certyfikat.jpg
certyfikat_dzien_wiosny_w_europie_2008.jpg
certyfikat_dzien_wiosny_2010.JPG
certyfikat_etwinning
certyfikat_bezpieczna_szkola_3013